...

Testování přítomnosti viru SARS-CoV-2 (onemocnění COVID-19)

Příjem vzorků: pondělí – pátek od 8 do 16 hodin

Vzorky přijímáme pondělí – pátek od 8 do 16 hodin. Garantujeme výsledek do 24 hodin v případě příjmu vzorků do 13. hodiny. V případě příjmu vzorků po 13. hodině garantujeme výsledek do 48 hodin. Vzorky jsou předávány na recepci Ústavu molekulární a translační medicíny, Hněvotínská 1333/5, Olomouc. (Mapa)

V sobotu, neděli a státní svátky nejsou vzorky laboratoří přijímány, lze je zanechat na Oddělení klinické biochemie FNOL (budova I) (https://www.fnol.cz/kliniky-ustavy-oddeleni/oddeleni-klinicke-biochemie). V tomto případě nás, prosím, kontaktujte na adrese covid@upol.cz.

V SMS obdržíte odkaz pro vyzvednutí elektronického výsledku testu pro vašeho zaměstnavatele nebo praktického lékaře. Mezinárodní certifikát si můžete na webovém portálu ocko.uzis.cz stáhnout přibližně 1 hodinu po obdržení SMS. Lékařské potvrzení o prodělání onemocnění covid-19 nevystavujeme. Lze jej stáhnout na ocko.uzis.cz. V případě, že se Vám nedaří do Očkovacího portálu občana přihlásit, kontaktujte svého praktického lékaře nebo odběrové místo, které odběr provedlo, případně infolinku 1221. Hygienické stanici zasíláme výsledky vašeho testu v elektronické podobě automaticky.

Infolinka ÚMTM +420 737 095 886 ( pondělí – pátek  9:00 – 12:00 hod)

 

Důležité kontakty

Pokud neobdržíte výsledky do 48 hodin, napiště na covid@upol.cz

Odběrové místo FN Olomouc: +420 739 598 026 (8:30 – 14:30 hod) covid.fnol.cz

Odběrové místo Nemocnice Hranice: +420 581 679 385 (8:30 – 14:30 hod) www.nemocnice-hranice.cz

Odběrové místo Charita Zábřeh zabreh.charita.cz/anti-covid/

 

Testovaný materiál

K vyšetření přítomnosti viru SARS-CoV-2 zpracováváme následující typy materiálů:

  • nasofaryngeální a orofaryngeální stěry
  • vzorky odebrané kloktáním dutiny ústní (www.gargtest.com
  • vzorky z dolních cest dýchacích (např. tracheální aspirát, sputum, bronchoaveolární laváž)

 

Druhy vyšetření

Diagnostická a preventivní PCR 

Provádíme diagnostické PCR vyšetření (indikace lékařem či hygienickou stanicí), preventivní PCR testování (testování veřejnosti hrazené 2x měsíčně ze ZP), PCR testování firem a PCR testování škol

Pro testování používáme diagnostický kit s CE-IVD certifikací, který využívá endogenní interní kontrolu (gen GAPDH), lze tak odlišit špatně odebraný vzorek. Preventivní testování provádíme metodou tzv. poolování, což výrazně zlevňuje a zrychluje celý proces testování. Diagnostické testování provádíme standardním postupem zahrnujícím izolaci RNA s následnou reverzní transkripcí a amplifikací pomocí PCR.

V případě zájmu o testování (např. firmy, školy, tábory), prosím, volejte infolinku 737 095 886. Volat můžete od pondělí do pátku od 9 do 12 hodin.

 

Diskriminační (genotypizační) PCR

U všech pozitivních vzorků (s ct hodnotou < 33) provádíme diskriminační PCR k dovyšetření varianty SARS-COV-2. Vyšetření se provádí do 24 hodin od pozitivního výsledku. V současné době vyšetřujeme 3 nejdůležitější mutace: E484K/Q, N501Y a L452R. Pomocí těchto tří mutací můžeme spolehlivě odlišit varianty alfa (tzv. britská), beta (tzv. jihoafrická) a delta (tzv. indická). Data jsou poskytována hygienické stanici a zasílána do registru ISIN. Provedení diskriminační PCR nabízíme rovněž laboratořím, které rutinně testují přítomnost SARS-CoV-2 a nemají možnost tento typ dovyšetření provádět. V případě zájmu, prosím, pište na adresu sekvenacni.centrum@upol.cz

Pro vyšetření pozitivně testovaného vzorku pomocí diskriminační PCR je třeba dodat RNA v dostatečné kvalitě nejpozději do 24 hodin od odběru. Pro zavedení vzorku do systému je třeba registrace do systému CovIT (nahrání elektronické žádanky a ct hodnoty). Žádosti pište na sekvenacni.centrum@upol.cz.

 

Sekvenace viru SARS-CoV-2

Ústav molekulární a translační medicíny FNOL a UPOL je jedním z 9 sekvenačních center v České republice, do kterého jsou zasílány vzorky z Olomouckého a Zlínského kraje k sekvenaci viru SARS-CoV-2. 

Vzorky přijímáme pondělí – pátek od 8 do 16 hodin po předchozí domluvě. 

Testujeme vzorky s významnou klinickou a epidemiologickou anamnézou (denní report z ISIN):

  • Surveillance – sběr v Sentinelových laboratořích  
  • Selhání vakcinace
  • Reinfekce
  • Import
  • Hospitalizace dětí do 18 let a dospělých do 50 let v souvislosti s COVID-19
  • Vzorky z clusterů

K sekvenaci jsou přijímány pouze primární vzorky s ct < 30. Izolaci RNA z primárního vzorku provádíme naším validovaným izolačním kitem. Po předchozí domluvě lze k sekvenaci přijmout i izolovanou RNA, musí však být v dostatečném množství a kvalitě. Pro zasílání vzorků na sekvenaci je třeba registrace do systému CovIT (nahrání elektronické žádanky, důvodů sekvenace a ct hodnoty), žádosti pište na sekvenacni.centrum@upol.cz. Výsledky sekvenace jsou dostupné za 7-10 dní od doručení vzorku do laboratoře. Data jsou zasílána do registru ISIN a mezinárodní databáze GISAID.

V případě požadavku na sekvenaci (platí pro laboratoře, indikující lékaře nebo hygienické stanice) pište na sekvenacni.centrum@upol.cz.

 

Výsledky testů do 48 hodin

Výsledky testů (negativní i pozitivní) vám sdělíme do 48 h prostřednictvím SMS na telefonní číslo, které jste uvedli při registraci na Odběrovém místě, případně bylo uvedeno v žádance od indikujícího lékaře či hygienické stanice. Výsledek do 24 hodin garantujeme při dodání vzorku do laboratoře do 13. hodiny, po 13. hodině garantujeme výsledek do 48 hodin.

U malého procenta vzorků je nutné vyšetření vzhledem k nejasnému výsledku opakovat, dodání těchto výsledků může být opožděno. Pokud výsledek testu neobdržíte do 48 hodin, obraťte se na infolinku 737 095 886. Volat můžete od pondělí do pátku od 9 do 12 hodin. 

V SMS obdržíte odkaz pro vyzvednutí elektronického výsledku testu pro vašeho zaměstnavatele nebo praktického lékaře. Mezinárodní certifikát si můžete na webovém portálu ocko.uzis.cz stáhnout přibližně 1 hodinu po obdržení SMS. Lékařské potvrzení o prodělání onemocnění covid-19 nevystavujeme. Lze jej stáhnout na ocko.uzis.cz. V případě, že se Vám nedaří do Očkovacího portálu občana přihlásit, kontaktujte svého praktického lékaře nebo odběrové místo, které odběr provedlo, případně infolinku 1221. Hygienické stanici zasíláme výsledky vašeho testu v elektronické podobě automaticky.

V případě pozitivního výsledku vyšetření kontaktujte svého praktického lékaře a dodržujte izolační opatření uvedená ZDE.

 

Důležité kontakty

Infolinka ÚMTM +420 737 095 886 (po - pá  9 - 12 hod)

Pokud neobdržíte výsledky do 48 hodin, napiště na covid@upol.cz

Odběrové místo FN Olomouc: +420 739 598 026 (8:30 – 14:30 hod) (https://covid.fnol.cz/)

Odběrové místo Nemocnice Hranice: +420 581 679 385 (8:30 – 14:30 hod) (https://www.nemocnice-hranice.cz/)

Odběrové místo Charita Zábřeh (https://zabreh.charita.cz/anti-covid/)